طراحی منحصر به فرد این هواپیما توانایی های استثنایی به آن می بخشد. اندازه آن حدود F-15 است و از دو موتور توربوفن F404 جنرال الکتریک بهره می برد و توانایی سوخت گیری هوایی آن را به هواپیمایی با برد نا محدود تبدیل کرده است.

در ضمن ‹‹نایت هاوک›› اولین هواپیمای استیلت قابل بهره برداری (operation) جهان است.این هواپیمای تک نفره به منظور حملات پیشگیرانه و نفوذهای سریع و عمیق به نقاط استراتژیک دشمن و نابودی اهدافی که از آنها به شدت محافظت می شود طراحی گردیده است. مهمات گوناگونی بر روی آن قابل نصب است و دارای سیستم های هدایتی - تهاجمی پیشرفته ای است که باعث دقت در حمله و کاهش کار خلبان می گردد.  به طوری که قادر است بمب های هدایت لیزری را در شب با اختلاف فقط 1 متر به هدف بزند.

 

 


 


به طور عمده از المینیوم ساخته شده و پنل های بدنه آن صاف هستند که وظیفه آنها انعکاس دادن امواج راداری در جهتی خلاف فرستنده و منحرف کردن آنهاست که از دیده شدن هواپیما در رادار جلوگیری می کند.کلیه سطوح و اجزای این هواپیما با مواد گوناگونی که امواج راداری را جذب می کنند پوشیده شده است. برای کاهش بیشتر بازتاب امواج راداری لبه های آن را با زوایای خاصی طراحی کرده اند.

در این هواپیما برای جلوگیری از دیده نشدن (رادار گریزی) زاویه دوم ان کمتر از 90 درجه می باشد، به طوری که شکل ان به صورت ‹‹V›› به نظر می رسد. همچنین باعث افزایش مانور پذیری هواپیما نیز می شود.

ورودی پره و خروجی باریک موتور این هواپیما که به (platypus) معروف است از قطعات کوچکی که جاذب گرمایند پوشانده شده است. این طراحی باعث کاهش شناسایی آن توسط سنسور های حرارتی می شود. همچنین برای ایجاد نشدن رد سفید پشت سر هواپیما، موادی را همراه گازهای خروجی می فرستند تا مانع ایجاد ان بشود.

 

 


 


 این هواپیما در عملیات طوفان صحرا در عراق و عملیات ناتو در یوگسلاوی مورد استفاده قرار گرفته است.در جریان عملیات طوفان صحرا ۳۶ فروند از این هواپیما برای حمله به اهداف محافظت شده به کار برده شد و تنها هواپیمایی بود که اجازه حمله به اهداف داخل شهر بغداد به آن داده شد. این هواپیما به طور عام با دو بمب ۲۰۰۰ پوندی GBU-27 مسلح می شد که برای نابودی نیروگاههای برق دفاع ضدهوایی فرودگاهها و انبارهای مهمات بسیار مناسب بود. در این زمان ۳۰۰۰ توپ ضدهوایی و ۶۰ سایت پرتاب موشک های زمین به هوا از شهر بغداد محافظت می کرد.ولی با این وجود این هواپیما با انجام ۶۹۰۰ ساعت پرواز بیش از ۲۰۰۰ تن بمب را بروی اهداف تعیین شده پرتاب کرد.


در جنگ یگسلاوی این هواپیما از پایگاه های خود در ایتالیا و آلمان به پرواز در می آمد. در دو شب اول حمله این هواپیما به ۹۰ هدف تعیین شده حمله و انها را نابود کرد.در جریان همین حملات بود که اولین فروند از آنها مورد اصابت موشک قرار گرفت و سقوط کرد.

به گفته تعدادی از کارشناسان، این هواپیما مورد اصابت یک فروند موشک زمین به هوای روسی

 (احتمالا از نوع سام-6  فرار گرفته است) که توسط یک رادار ساخت روسیه رهگیری شده بود نابود شد.

 

هواپیمای اف-۱۱۷ سقوط مرده در یوگسلاوی

مشخصات

نوع هواپیما: بمب افکن تهاجمی

تعداد خدمه: 1 نفر

آخرین قیمت: 128 میلیون دلار

نوع و نام موتور: دو تا جنرال الکتریک 404-GE-F1D2 توربوفن با پس سوز با حداکثر رانش 10800lb

ابعاد

طول: 20.3 متر

دهانه بال: 13.3 متر

ارتفاع: 3.8 متر

وزن خالی: 13608 کیلو گرم

حداکثر وزن برخاستن: 23625 کیلو گرم

کارایی                   

حداکثر سرعت: +1ماخ (هر ماخ معادل 300 متر بر ثانیه است)

حداکثر ارتفاع پروازی: 60000 فوت

حداکثر برد: قابلیت سوخت گیری هوایی دارد (نامحدود)

حداقل سرعت برخاستن: 310 کیلومتر بر ساعت

حد اکثر سرعت فرود: 290 کیلومتر بر ساعت

تسلیحات

2 MK84 2000-pound
2 GBU-10 Pave way II
2 GBU-12 Pave way II
2 GBU-27 Pave way III
2 BLU 109
2 WCMD
2 Mark 61

 

این هواپیما توانایی انداختن هر نوع بمب از لحاظ متعارف و غیر متعارف دارد. همچنین دارای سیستم های جنگ الکترونیک است.این هواپیما دارای شعله نما نیز می باشد که برای گمراه کردن رادار های فروسرخ

است.

اولین هواپیمای رادار گریز نیز می باشد و جالب است بدانید که در ان هیچ انحنایی وجود ندارد