سیاست > نظامی  - معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش به تلاش برای ساخت موتور هواپیما اشاره کرد و گفت: به نتایج قابل قبولی نیز رسیده‌ایم که انشاء در موقع لازم، اطلاع‌رسانی می‌شود.

امیر خلبان عزیز نصیرزاده جنگنده‌های امروز این نیرو همچون اف 14 را یک هواپیمای کاملا متحول شده توصیف کرد و گفت: نسل جدید جنگنده‌های F 14 با رادار ایرانی و موتور ارتقاء یافته در حال پرواز است.

اهم سخنان معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عبارت است از:

  • پس از انقلاب نیز نیروی هوایی فعالیت تاثیرگذار و موفقی در 8 سال دفاع مقدس داشت و در مرحله بازسازی، آموزش و انتقال تجربه به نسل‌های بعدی نیز خودکفا بوده و در حقیقت در اوج شکوفایی قرار دارد.
  • استکبار برنامه‌ریزی گسترده ای برای نیروی هوایی ارتش در پیش از انقلاب داشت. بواسطه این سرمایه‌گذاری کشورهای استکباری، بیشترین تجهیزات ما همین امروز هم از بهترین‌های دنیا است چون کشورهای استکباری برنامه خاصی برای نیروی هوایی پیش از انقلاب داشتند و به همین دلیل تجهیزات خوبی را در اختیار این نیرو قرار دادند که امروز نیز از آنها بهره می‌بریم.
  • در زمینه بازسازی تجهیزات علاوه بر اینکه سعی می کنیم تا این امر به بهترین نحو صورت گیرد، باید بیشترین بهره‌وری را نیز داشته باشیم تا بتوانیم تجهیزات مورد نظر را خودمان طراحی و مطابق با استانداردهای روز دنیا و مطابق با فرایندی که در کشورهای پیشرفته دنبال می‌شود، بسازیم.
  • با وجود تهدیدات همیشگی و تحریم‌های مختلف علیه کشورمان، توجه ویژه به موضوع خودکفایی و استقلال از دیگر کشورها برای ما مهم خواهد بود چرا که هیچ امید و توقعی به تامین قطعات و تجهیزات از بیرون نداریم.
  • ما امروز هواپیماهای خارج از چرخه نداریم. در حقیقت می‌توان گفت که قالب هواپیماها همان قالب گذشته است اما تمام محتوا شامل سیستم‌ها و قطعات آن دائماً بهینه‌سازی شده و ارتقاء می‌یابد. برای مثال بمب قاصد که بر روی همین هواپیماها نصب شده، در حقیقت توانمندی یک بمب نسل جدید و هوشمند است که قبلا امکان نصب روی هواپیماهای ما را نداشت اما امروز به این توان دست پیدا کرده‌ایم.
  • تجهیزات و توانمندی های صورت گرفته بر روی انواع جنگنده های نیروی هوایی ارتش ارتقاع یافته است. در حقیقت می‌توان گفت ما امروز نسل جدید جنگ‌های F14 را در اختیار داریم که رادار آن توسط متخصصان داخلی خودمان ارتقاء داده شده است.
  • از آنجا که ساخت این رادار توسط نیروهای خودمان صورت گرفته و اکنون نیز روی این جنگنده رهگیر نصب است، بنابراین مرتبا می‌توانیم آن را ارتقاء دهیم و در کنار موتور آن، می شود گفت که این جنگنده نیروی هوایی، نسل جدیدی از آن هواپیمای قبلی است.
  • امروز حرکت خود را برای ساخت موتور هواپیما به طور کامل شروع کرده‌ایم و به نتایج قابل قبولی نیز رسیده‌ایم که انشاء در موقع لازم، اطلاع‌رسانی می‌شود.
  • اقدامات ما دقیقا مطابق با استانداردهای روز دنیا است و این در حالی است که بسیاری از کشورها این قبیل کارها را به کشورهای دیگر واگذار می‌کنند. برای مثال انواع جنگنده‌های کشورهایی مانند لهستان، بلغارستان و ترکیه که نمونه‌های آن در ایران نیز موجود است توسط رژیم صهیونیستی بهینه می‌شوند.
  • البته این کار یعنی واگذاری بهینه‌سازی تجهیزات به کشورهای دیگر یک روش مرسوم در دنیاست اما ما نیازی به این امر نداریم.